Ultra-minimal-ballet

Ultra-minimal-ballet ( UMB ) je nezávislé sdružení profesionálních tanečníků jehož zakladatelkou je Alena Pešková. Jak již sám název (UMB) sdružení napovídá jeho intencí je dosáhnout maximální účinnosti na diváka pomocí minimálních/minimalistických prostředků. Nevadí mu minimální prostor, minimalistická hudba, minimální počet tanečníků… naopak, na tomto základě staví a představuje divákovi současné taneční divadlo se všemi jeho atributy, mnohdy zcizeným způsobem tak, že divákovi rozkrývá různé divadelní a choreografické postupy.

UMB mělo svůj debut v roce 2008 v prostorách Blues sklepu s projektem 5 m2 a to ve spolupráci s mladým skladatelem Petrem Wajsarem. V choreografii Aleny Peškové se představili tanečníci Národního divadla Zuzana Šimáková a Olexander Kysil spolu s autorkou.

Skladatelka, zpěvačka, herečka a hráčka na kvinton Gabriela Vermelho, připravila hudbu pro další premiéru UMB -taneční horor Jessie a Morgiana, ze které vzešla širší nominace na cenu Thálie pro Alenu Peškovou (Morgiana).V této inscenaci také účinkovali: Petra Padrianová (David Campos company – Barcelona), Marek Kašparovský (ND Praha), Martin Gebauer (Státní opera Praha), Miroslav Hradil (Divadlo J.K. Tyla) nebo Klára Jelínková (ND Praha). Premiéra se uskutečnila v Malostranské Besedě. Představení bylo později adaptováno pro soubor Severočeského divadla opery a Baletu.

Další premiérou celovečerního tanečního divadla UMB bylo Děvčátko se sirkami. Hudbu opět složila Gabriele Vermelho a UMB tentokráte spolupracovalo s Taneční konzervatoří hl.m. Prahy.

V titulní roli excelovala Julie Petanová (první Češka studující na Royal Ballet School, nyní Norvegian National Ballet) a dále v inscenaci účinkovali: Tomáš Kopecký, Alena Pešková, Martin Dvořák a studentky TK hl. m. Praha. Představení mělo premiéru v divadle ve Slaném a poté se s úspěchem uvádělo/ uvádí opět v Malostranské Besedě v adventním čase.

UMB také účinkuje na festivalech a vernisážích.

Nyní je v přípravě nově taneční dokudram. Inspirované neuvěřitelným životním příběhem…Vlasty.

en_GB